Wybory samorządowe

Rodzaje wyborów w Polsce

glosowanie

Struktura funkcjonowania państwa polskiego określana jest przez szereg ustaw oraz aktów prawnych, w tym najważniejszy czyli konstytucja. W konstytucji można się dowiedzieć, że wybory, jakie odbywają się w Polsce mają kilka rodzajów.

Pierwszym z nich są wybory prezydenckie, które odbywają się co 5 lat, chyba że wynikną nieprzewidziane sytuacje, które mogą je przyspieszyć. Kolejnym rodzajem są wybory parlamentarne czyli takie, w których Polacy wybierają członków Sejmu oraz głosują na poszczególne partie. Następnie odbywają się wybory samorządowe, które – podobnie jak parlamentarne – mają miejsce co 4 lata. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej mają miejsce również wybory do Parlamentu Europejskiego.

23.01.2012. 15:40

Kogo wybieramy w wyborach samorządowych?

W wyborach do samorządów mamy obowiązek wybrać przedstawicieli naszych miejscowości, a zatem miast, powiatów czy gmin. W większych miastach wybór, jakiego należy dokonać dotyczy prezydenta miasta. Ze względu na podział administracyjny, w wyborach samorządowych wybieramy – oprócz wspomnianych prezydentów miast – również radnych. Mieszkańcy mniejszych miejscowości wybierają burmistrzów i wójtów.

Niezwykle istotną częścią tych wyborów jest powołanie na stanowiska radnych, którzy mają na celu reprezentowanie interesów poszczególnych grup społecznych. Wybory do samorządów mają za ustanowienie władz we wszystkich organach administracyjnych na terenach miast, powiatów czy gmin. W ramach wyborów samorządowych odbywają się też wybory do sejmików wojewódzkich.

05.01.2012. 10:23

Czym są wybory samorządowe?

Wybory samorządowe to duże wydarzenie dla każdego miasta czy mniejszej miejscowości, gdyż podczas tych wyborów są wybierane władze, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie danej miejscowości. W czasie wyborów do samorządów wybieramy swoich przedstawicieli, którzy będą nas reprezentować oraz będą podejmować w naszym imieniu decyzje.

Samorząd od zawsze kojarzy się z władzą, która jest bezpośrednio nas dotyczy, dlatego, że wybieramy prezydentów naszych miast oraz radnych, którzy będą tworzyć sejmiki. Poza tym – w mniejszych miejscowościach wybierani są burmistrze, który – przez 4 lata – będzie włodarzem miejscowości. Wybory samorządowe odbywają się na podobnej zasadzie, jak wybory do parlamentu, z tym, że w danym mieście mogą głosować jedynie jego mieszkańcy.

19.12.2011. 16:11


Extra

Blogroll

Pisanieprac.org