Prawnik to taka osoba, która może okazać się pomocna w rozwiązaniu różnych problemów o charakterze prawnym. Doradzi, co powinniśmy zrobić w danej sytuacji.
Jakie zadania ma adwokat?
Praca tego specjalisty obejmuje następujące czynności:
– sporządzanie opinii prawnych,
– świadczenie porad prawnych,
– występowanie przed sądami lub urzędami,
– przygotowywanie aktów o charakterze prawnym.
Tego rodzaju prawnik ma więc za zadanie nie tylko udzielić porady prawnej i przygotować potrzebne pisma czy opinie, ale również reprezentować daną osobę np. w sprawie karnej czy cywilnej.
Jak znaleźć dobrego prawnika?
Takich specjalistów możemy znaleźć w dobrych kancelariach adwokackich. Zakładają oni własne kancelarie lub dołączają jako wspólnicy do zespołu specjalistów. Prawnika możemy wybrać, ale może być on też ustanowiony z urzędu.
Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat? Przede wszystkim powinien posiadać dokładną i aktualną wiedzę z dziedziny prawa, w której się specjalizuje. Ponadto powinien z łatwością wypowiadać się i umieć przekonać odbiorców do swoich racji. Dobra pamięć, umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość, cierpliwość – to kilka innych ważnych cech, które wyróżniają profesjonalnego mecenasa.
Czy specjalizacja ma znaczenie?
Wybierając prawnika, powinniśmy brać pod uwagę dziedzinę prawa, z której będziemy potrzebować pomocy. Prawo karne, cywilne czy rodzinne – prawnicy często specjalizują się w określonej dziedzinie. W dużych kancelariach najczęściej będzie podział zadań, który uwzględnia specjalizację. Znaleźć można prawników specjalizujących się w rozwodach bądź w sprawach karnych. Niektórzy prawnicy zajmują się też obsługą osób prawnych.
Żeby zostać adwokatem, nie wystarczy ukończyć studia prawnicze. Taka osoba musi odbyć aplikację adwokacką, a następnie zdać egzamin adwokacki. Wówczas może zostać wpisana na listę przez okręgową listę adwokacką. Nic więc dziwnego, że usługi prawnika to spory wydatek.
Gdy mamy problemy natury prawnej, warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalnego mecenasa.